• 1399/11/20 - 09:35
  • تعداد بازدید : 28
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

توصیه‌های دامپزشکی زنجان جهت پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان

رعایت توصیه های بهداشتی دامپزشکی مهمترین راهکار جهت مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

به گزارش روابط عمومی دامپزشکی استان زنجان، با توجه به فصل مهاجرت پرندگان که باعث ورود ویروس آنفلوانزای فوق حاد به منطقه شده و سپس به صورت غیرمستقیم (از طریق پرندگان وحشی مقیم مانند کلاغ، زاغ، گنجشک و یا از طریق وسیله نقلیه و سایر وسایل) به مزارع صنعتی وارد می شود، لذا رعایت موارد زیر بطور اکید به پرورش دهندگان طیور توصیه گردد:
1- انجام واکسیناسیون گله‌های طیور ضروری است زیرا واکسیناسیون موجب فعال شدن دستگاه ایمنی بدن پرنده و در نتیجه افزایش ایمنی در مقابل بیماری ها می گردد.
2- به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن، دان و آب مصرفی با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و فضولات آنها جلوگیری نمایید. در این ارتباط لازم است انبار دان و سالن پرورش برای اینگونه پرندگان غیر قابل نفوذ باشد و محوطه مرغداری فاقد هرگونه جاذبه ای برای ورود پرندگان وحشی باشد. ریخت و پاش دان و رها سازی کود در محوطه و وجود آبگیر و تجمع آب به هر شکل این جاذبه را ایجاد کند.
3- از رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری کرده و در صورت لزوم با رعایت کامل موارد بهداشتی تردد انجام شود.
4- تعویض کفش و لباس در هنگام ورود به مزرعه (شامل کارگران و بازدید کنندگان) ضروری است.
5- حوضچه ضدعفونی درب ورودی مزرعه و ورودی سالن‌ها را فعال نگه دارید و در هنگام ورود به سالن شستن دستها با آب و صابون و ضدعفونی آنها و تعویض کفش یا حداقل برس‌کشی کف چکمه با مواد ضد عفونی کننده ضروریست. رعایت بهداشت و اصول قرنطینه در ورودی سالن به مراتب از محوطه با اهمیت تر است بطوریکه از آلوده نبودن کلیه وسایل، مواد ، آب، دان و افراد ورودی به سالن باید اطمینان حاصل کنید.
6- از رفت و آمد خودروها به داخل محوطه پاک جلوگیری شود و در موارد بسیار ضروری نسبت به ضدعفونی قسمت‌های بیرونی خودرو به صورت کامل اقدام شود.
7- خودرو حمل تخم مرغ، کارتن تخم مرغ و دان قبل از ورود به مزرعه و یا بارگیری در مبدا مورد شستشو و ضد عفونی قرار گیرد.
8- در واحدهای تخمگذار ترتیبی اتخاذ شود تا تخم مرغ خوراکی به گونه ای به بیرون از مرغداری انتقال یابد که خودرویی وارد محوطه پاک نشود.
9- کلیه رفت و آمدهای افراد به واحد را ثبت و ضبط کنید.
10- از حضور در بازار پرندگان زنده، محل‌های پرورش طیور، پارک پرندگان و به طور کلی محل تجمع پرندگان غیر از واحد خودتان خودداری کرده و ترتیبی اتخاذ کنید تا پرسنل واحد نیز همین ممنوعیت را اجرا کنند.
11- از ورود پرنده جدید به واحد (بویژه در مزارع مرغ مادر) خودداری کنید.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 271497
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال زنجان

admin ادمین پورتال زنجان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید