• 1399/01/20 - 07:37
  • تعداد بازدید : 156
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

دامداران، دام‌ها را در برابر سرمای روزهای آینده محافظت کنند

رییس اداره دامپزشکی شهرستان ابهر گفت: با توجه به هشدار هواشناسی درباره کاهش دما و سیلاب، دامداران و مرغداران مراقبت‌های لازم را مد نظر داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان زنجان، مجید یارقلی با اشاره به افت دما در روزهای پیش رو و احتمال سیلابی شدن مسیرها و رودخانه‌های فصلی افزود: دامداران نسبت به فراهم کردن پناهگاه مسقف، بادشکن، بستر خشک و عایق، تامین آب آشامیدنی با دمای مناسب برای دام ها اقدام کنند.

وی تصریح کرد: تغذیه مناسب دام‌ها با انرژی بالا و نگهداری علوفه دام ها در انبارهای مناسب جهت پیشگیری از سم آفلاتوکسین از راه‌های کاهش مخاطرات سرما است.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان ابهر با اشاره به بیماری‌های شایع دامی در زمان افت دما، اظهارداشت: دامداران حساسیت ویژه‌ای روی بیماری‌های ریه (پنومونی)، فوت رات و تب برفکی که در اثر سردی هوا و بارندگی افزایش می‌یابد داشته باشند.

این مسؤول ادامه داد: درمان‌های انگلی و تقویتی شامل مکمل‌های ویتامینه برای افزایش ایمنی دام‌ها در سرما و به کارگیری پوشش مخصوص جهت گرم کردن اسب‌ها در باشگاه‌های سوارکاری همچنین حساسیت ویژه در تامین دمای مناسب دام‌های تازه متولد شده و خوراندن آغوز حداقل به اندازه ۱۰ درصد وزن بدن در روز اول تولد بسیار موثر است.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان ابهر بیان کرد: مرغداران در کنترل دقیق دمای داخل سالن‌های مرغداری تمهیدات لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به تمهیدات و توصیه به زنبورداران تاکید کرد: زنبور داران تغذیه کمکی در کندو، استقرار کندوهای زنبور عسل بالاتر از سطح زمین جهت جلوگیری از آب گرفتگی و به کار گیری پوشش مناسب روی کندوهای زنبور عسل نظیر برزنت های روغن اندود شده برای محافظت از بارش باران را در روزهای آینده در نظر داشته باشند.

یارقلی خاطرنشان کرد: با توجه به احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی دامداران از چرای دام در حاشیه این رودخانه‌ها خودداری کنند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان ابهر
  • کد خبر : 250916
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید