چاپ
ارسال به دوست

20 میلیون و 305 هزار قطعه طیور در کشتارگاه‌های زنجان ذبح شده است

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: کارشناسان این اداره کل در طول یک سال‌گذشته بر ذبح 20 میلیون و 305 هزار و 493 قطعه طیور در کشتارگاه‌های استان زنجان نظارت کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان زنجان، محمدباقر حاج‌کاظمی اظهار کرد: نظارت بر کشتار شرعی و بهداشتی انواع دام و طیور در طول سال در کشتارگاه‌های زنجان انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته تعداد 20 میلیون و 305 هزار و 493 قطعه طیور در کشتارگاه‌های استان زنجان ذبح شده است، افزود: وزن لاشه‌های سالم ذبح شده در استان زنجان در سال‌گذشته 46 میلیون و 557 هزار و 816 کیلوگرم بوده است.

وی لاشه‌های ضبطی در کشتارهای طیور استان زنجان طی مدت مذکور را 131 هزار و 276 کیلوگرم اعلام کرد و گفت: وزن لاشه‌های ضبطی 254 و 261 کیلوگرم بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه در سال 98 تعداد 26 هزار و 229 رأس گوسفند در استان زنجان ذبح شده است، گفت: وزن گوشت سالم در این کشتارها 581 هزار و 491 کیلوگرم بوده است.

حاج کاظمی با اشاره به اینکه در این مدت تعداد 2 هزار و 871 رأس بز در استان زنجان کشتار شده است، عنوان کرد: وزن سالم کشتارها 52 هزار و 336 کیلوگرم بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 14 هزار و 499 رأس گاو و گوساله در کشتارگاه‌های استان زنجان کشتار شده است، گفت: 3 میلیون و 387 هزار و 297 کیلوگرم وزن سالم کشتارهای این بخش بوده است.

حاج كاظمي اظهار داشت: هر كدام از كشتارگاه هاي استان زنجان داراي يك دامپزشك و يك كاردان دامپزشك از بخش خصوصي، يك ناظر شرعي و يك دامپزشك از بخش دولتي است كه به مراحل قبل از كشتار، حين كشتار و بعد از كشتار دام هاي سبك و سنگين نظارت ويژه اي دارند.

وي يادآور شد: مصرف كنندگان در استفاده از فراوده‌هاي خام دامي اطمينان خاطر داشته باشند، چرا كه كشتار دام و طيور با نظارت ناظران و ذابحان شرعي انجام مي شود و دامپزشكي استان زنجان هم نظارتي مستقيم بر كشتارها دارد.

مدير كل دامپزشكي استان زنجان گفت: به منظور جلوگيري از به خطر افتادن سلامت جامعه از طريق كشتار غير مجاز دام، بازرسان بهداشتي دامپزشكي استان زنجان به صورت مداوم نسبت به بازرسي از مراكز عرضه فرآورده های خام دامي فعاليت دارند.

حاج كاظمي با اشاره به اینکه در سال گذشته 71 پرونده تخلف به مراجع قضايي ارجاع داده شده است، خاطرنشان كرد: در صورت مشاهده هرگونه موارد غير بهداشتي و رعايت نكردن موازين و ضوابط بهداشتي، عرضه غيرمجاز فرآورده‌هاي غير بهداشتي و تخلف در عرضه مواد پروتئيني نسبت به تشكيل پرونده و معرفي متخلفان بهداشتي به مراجع قضايي طبق ضوابط بهداشتي اقدام مي شود و با هماهنگی های انجام شده با مراکز صالح قضایی با کسانی که بهداشت عمومی را به خطر بیندازند برابر قانون برخورد خواهد شد.

وي از شهروندان خواست، هنگام خريد گوشت دقت كنند كه لاشه دام كشتاري در محل قصابي ها داراي مهر بازرسي بهداشتي دامپزشكي و برچسب مشخصات توليد كه داراي تاريخ انقضاء، تاريخ توليد، محل توليد و شرايط نگهداري بر روي لاشه است باشد.

مدير كل دامپزشكي استان زنجان گفت: مصرف كنندگان هنگام خريد مرغ از مراكز عرضه مجاز نيز بايد به مرغ‌هاي بسته بندي شده‌اي كه داراي تاريخ تولید و انقضاء هستند، توجه كنند و از خريد هرگونه مرغ بدون بسته بندي خودداري کنند.

وي اظهار داشت: شهروندان براي حفظ سلامت و بهداشت عمومي در صورت مشاهده هر گونه موارد تخلف بهداشتي فرآورده هاي خام دامي اعم از گوشت قرمز، مرغ، ماهي، تخم مرغ و عسل موارد تخلف را با سامانه 1512 در ميان بگذارند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٢٢٢٤/
  • ١٠:٤١ - 1399/03/17/
  • تعداد بازدید: 23
کلید واژه ها

خروج