چاپ
ارسال به دوست

با فرا رسیدن فصل گرما، مراقب تب کریمه کنگو باشید

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: شهروندان باید با فرارسیدن فصل گرما، مراقب شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو که بیماری مشترک بین انسان و دام است، باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی زنجان، محمدباقر حاج کاظمی اظهار کرد: همه ساله با فرا رسیدن فصل گرما و تکثیر و فعالیت کنه‌ها، احتمال بروز و شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو افزایش پیدا می‌کند که با اقدامات پیشگیرانه می‌توان در برابر این بیماری اقدامات لازم را انجام داد.

وی گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت های آلوده دام و تنفس در تماس با دام های آلوده قابل انتقال است و افراد در تماس با دام و فرآورده های دامی شامل دامداران، توزیع کنندگان فرآوردهای خام دامی، سلاخان، قصابان و همچنین بانوان خانه دار افراد در معرض این بیماری هستند.

اين مقام مسئول بيان كرد: مهمترين عامل در انتقال اين بيماري از دام به دام و از دام به انسان کنه ها می باشند، به همين دليل در صورت مشاهده كنه بر روی بدن دام، نبايد كنه را له نمود كه اين امر، باعث انتقال ويروس اين بيماري مي‌شود.

حاج کاظمی، مهمترین نشانه بیماری تب کریمه کنگو در دام را تب عنوان کرد و گفت: دام‌های مبتلا به کریمه کنگو چند روزی دچار تب گذرا و کمی بی‌اشتهائی شده که معمولاً برای دامداران قابل تشخیص نیست که این مدت زمان پخش ویروس است که حتی بدون درمان هم بهبودی در دام حاصل می‌شود.

حاج کاظمی با اشاره به اينكه در فصل گرما نظارت‌هاي بهداشتی بر كشتارگاه‌ها تشديد مي شود، یادآور شد: شهروندان گوشت موردنیاز خود را از واحدهای تحت‌نظر دامپزشکی خریداری کرده و یا از گوشت‌های بسته‌بندی شده هویت دار استفاده کنند.

وی با بيان اينكه شهروندان بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه گوشت دام های ذبح شده در مراسم ملی، مذهبی و قربانی را 24 ساعت و امعا و احشای دام را 48 ساعت در دمای صفر تا 4 درجه يخچال نگهداري كنند، خاطرنشان كرد: با نگهداری لاشه به مدت 24 ساعت در سردخانه، pH گوشت کاهش می‌یابد و ویروس کریمه کنگو به دلیل حساس بودن به pH اسیدی، از بین می‌رود.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٢٧١٥/
  • ٠٧:٥٠ - 1399/03/21/
  • تعداد بازدید: 27
کلید واژه ها

خروج