چاپ
ارسال به دوست

هیچ موردی از شیوع تب کریمه کنگو در حوزه دامپزشکی گزارش نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: تاکنون هیچ موردی مبنی بر وقوع تب کریمه کنگو در حوزه دامپزشکی در استان زنجان گزارش نشده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان زنجان، محمدباقر حاج کاظمی اظهار کرد: اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با شیوع تب کریمه کنگو در دو سطح روستایی و شهری همچنان ادامه دارد و در این میان شهروندان بیشترین نقش را ایفا می‌کنند.

این مسئول ادامه داد: بیماری ویروسی تب کریمه کنگو بین انسان و دام مشترک است؛ تب کریمه کنگو از طریق گزش کنه‌ها و تماس انسان با بافت و خون دام‌های آلوده منتقل می‌شود و برای پیشگیری، افرادی که با دام سر و کار دارند باید نکات بهداشتی را مد نظر قرار دهند و از تماس با کنه و یا دام‌هایی که به صورت غیر مجاز کشتار شده‌اند، خودداری کنند.

وی با تاکید بر این‌که شهروندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری، راههای انتقال و ... با شماره 1512 تماس بگیرند، افزود: در راستای پیشگیری از این بیماری تعطیلی کشتارگاه‌های سنتی و انتقال کشتار به کشتارگاه‌های صنعتی از اقدامات اساسی و مطلوب اداره‌کل دامپزشکی به شمار می‌رود؛ چراکه اگر لاشه‌های کشتار شده ۲۴ ساعت در سردخانه نگه‌داری شود، عامل تب کریمه کنگو، تب مالت و بسیاری از بیماری‌ها غیر فعال می‌شود.

حاج کاظمی تصریح کرد: نظارت مستمر بر مراکز عرضه گوشت و تشدید نظارت‌ها در فصول گرم سال، برخورد با متخلفان و افرادی که کشتار غیرمجاز انجام می‌دهند، همچنین آموزش و اطلاع‌رسانی به کارکنان کشتارگاه‌ها و میادین دام، سلاخان و قصابان از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان برای مقابله با تب کریمه کنگو به شمار می‌رود.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه شهروندان گوشت را فقط از مراکز عرضه مجاز تهیه کنند، یادآور شد: در حال حاضر بیماری تب کریمه کنگو در استان زنجان توسط اکیپ‌های دامپزشکی در حال پایش است و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه ذبح دام خارج از کشتارگاه و عرضه گوشت بدون برچسب دامپزشکی در مراکز عرضه و قصابی‌ها، مراتب را با شماره 1512 در میان بگذارند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٠٩٢/
  • ٠٧:٣٥ - 1399/04/03/
  • تعداد بازدید: 22
کلید واژه ها

خروج