• 1403/02/25 - 08:05
  • تعداد بازدید : 33
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

دامپزشکی خرمدره در باره مسمومیت دام‌ها با کود های کشاورزی هشدار داد

رییس دامپزشکی شهرستان خرمدره در باره مسمومیت دام ها با کود های کشاورزی هشدار داد و خواستار مراقبت‌های لازم در این زمینه شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی زنجان ، مهدی حیدری اظهار داشت: کود اوره از کودهای مغذی کشاورزی است که در این  فصل سال به منظور تقویت خاک و غنی سازی مزارع کشاورزی از آن استفاده می شود.
وی افزود: در مزارع اغلب با حل کردن مقادیر قابل توجهی کود در استخرهای ذخیره سازی آب، برای کوددهی مزارع اقدام می شود که در صورت دسترسی دام ها به این منابع آبی شاهد مسمومیت و در پاره ای مواقع، تلفات در این دام ها خواهیم بود.
وی با اشاره به این که گزارش هایی مبنی بر مسمومیت دام ها با کود های کشاورزی در  استان گزارش شده است،  اضافه کرد: دام ها پس از مصرف منابع آلوده به کود اوره، علائمی از جمله لرزش عضلانی، تشنج، خروج آب و کف از دهان و بینی و زمین گیری را از خود بروز می دهند و در نهایت تلف می شوند و گوشت دام های مسموم نیز قابلیت مصرف انسانی ندارد و باید معدوم شود.
وی تصریح کرد: برای پیشگیری از رخداد مسمومیت باید دسترسی دام ها به منابع کود اوره محدود شود و برای کاهش موارد مرگ و میر هم باید دام‌ هایی را که وضعیت مناسبت تری دارند، برای رسیدگی سریع به مراکز درمانی دامپزشکی منتقل کرد.
وی خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی به موقع کشاورزان هنگام استفاده از کودهای شیمیایی و حصول اطمینان دامداران از آلوده نبودن منابع آبی و غذایی دام ها به کودهای شیمیایی، نقش موثری در جلوگیری از مسمومیت دام دارد.
هم چنین دامداران باید با توجه به سمپاشی باغ ها و مزارع با سموم شیمیایی، از وضعیت مراتع قبل از ورود دام ها به این مناطق نیز اطلاع حاصل کنند.
  • گروه خبری : اخبار شهرستان خرمدره,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 319371
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال زنجان

admin ادمین پورتال زنجان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه